ČSN ISO/IEC 6592   (369880) Informační technologie - Směrnice pro tvorbu dokumentace počítačových aplikačních systémů

  • Norma: ČSN ISO/IEC 6592   (369880)
  • Název: Informační technologie - Směrnice pro tvorbu dokumentace počítačových aplikačních systémů
  • Kategorie: 3698 - Zpracování a výměna dokumentů
  • Katalogový kód:66367
  • Dostupnost:Tisk
  • Váha (gr):100
  • Třídící znak:369880
  • Platnost:Norma není platná - byla zrušena bez náhrady
  • Vydání:02/2003
  • Účinnost:03/2003 - 10/2015
  • Jazyk:Norma je v češtině.

Anotace textu normy ČSN ISO/IEC 6592   (369880)

Norma ISO/IEC 6592 Informační technologie - Směrnice pro tvorbu dokumentace počítačových aplikačních systémů byla připravena společnou technickou komisí ISO/IEC JTC 1 Informační technologie, subkomisí SC 7, Softwarové inženýrství. Tato norma byla převzata do souboru ČSN překladem.

Norma nahrazuje vydání ISO 6592 z roku 1985, které bylo do souboru ČSN převzato překladem v roce 1993 jako jedna ze základních norem softwarového inženýrství. Vzhledem k tomu, že od předchozího vydání této mezinárodní normy bylo v ISO vydáno několik nových norem, které se týkají přímo nebo nepřímo procesu tvorby a využívání dokumentace pro software a systémy obsahující software, bylo třeba změnit celé pojetí nového vydání této normy.

Toto vydání navazuje na normu ISO/IEC 12207 - Procesy v životním cyklu softwaru, která definuje tři druhy procesů: primární, podpůrné a organizační. Proces dokumentování patří mezi procesy podpůrné. Toto vydání vychází z ověřeného faktu, že pro úspěch jakéhokoli projektu vývoje softwaru je podstatnou tvorba dokumentace. Management má určit množství a obsah dokumentů a zajistit, aby jich nebylo ani mnoho, ani málo. Především však musí dokumenty zahrnovat všechny informace významné pro uživatele. Tato norma poskytuje metodu pro definování adekvátního souboru dokumentů, které se používají v průběhu životního cyklu systému.

Tato norma obsahuje směrnice pro tvorbu dokumentace informačních systémů. Není určena jako návod k tomu, jakým způsobem mají být dokumenty organizovány nebo strukturovány, ale poskytuje kontrolní seznam pro dvě strany při odsouhlasování obsahu dokumentů. Norma je určena pro aplikaci na celý rozsah informačních systémů, a to od těch, které obsahují software jako nepatrnou část systému, až k těm systémům, kde je software významnou a složitou komponentou.

Norma předpokládá, že základním principem dokumentování je identifikovat všechny typy uživatelů (koncoví uživatelé softwaru, projektanti, testeři, udržovatelé a všichni ostatní, kteří jsou na vývoji a užívání systémů zainteresováni). Norma vyhází z toho, že pro všechny typy uživatelů mají být stanoveny jejich informační potřeby, které mají být převedeny do souboru informačních položek.

Na základě souboru informačních položek se vytvoří profil dokumentace, který se pak používá k mapování na specifické dokumenty. V normě je uveden formulář profilu jako vzor pro vytváření profilu dokumentace softwarového systému.

Pokud je profil dokumentace dokončen, může být použit pro vytvoření plánu tvorby dokumentace a při kontrole, že softwarový systém je dokumentován na správné úrovni podrobnosti (norma stanoví tři úrovně podrobnosti). Proto norma obsahuje jako svoji podstatnou část kapitolu s podrobným popisem hierarchie, struktury a obsahu informačních položek, jsou zde zahrnuty informační položky pro požadavky na systém, popis systému, identifikaci systému, podrobné požadavky, komponenty systému, organizaci systému, komponenty softwaru, fyzické komponenty, testování, instalaci, lidské zdroje, indikátory hodnocení, závěry a doporučení.

Norma je překladem anglického originálu a má 35 stránek.

 

Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner

 

GPSR - Výrobce/Distributor:
TECHNOR print, s.r.o., K Sokolovně 439/11, Hradec Králové 503 41
IČ: 06655327, e-mail: technor@technor.cz
Bezpečnostní informace k produktu: Technické normy ČSN

Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.