ČSN ISO/IEC 19761 (369984) Softwarové inženýrství - COSMIC-FFP - Metoda měření rozsahu funkcí
- Norma: ČSN ISO/IEC 19761 (369984)
- Název: Softwarové inženýrství - COSMIC-FFP - Metoda měření rozsahu funkcí
- Kategorie: 3699 - Propojení zařízení informační techniky
- Katalogový kód:73823
- Dostupnost:Tisk
- Váha (gr):100
- Třídící znak:369984
- Platnost:Norma není platná - byla zrušena bez náhrady
- Vydání:08/2005
- Účinnost:09/2005 - 07/2016
- Jazyk:Norma je v češtině.
Anotace textu normy ČSN ISO/IEC 19761 (369984)
Norma ISO/IEC 19761 Softwarové inženýrství - COSMIC-FFP - Metoda měření rozsahu funkcí byla připravena a vydána v roce 2003 společnou technickou komisí ISO/IEC JTC 1 Informační technologie, subkomisí SC 7 Softwarové a systémové inženýrství a byla převzata do souboru ČSN překladem.
Norma obsahuje specifickou metodu měření rozsahu funkcí COSMIC-FFP, která byla vyvinuta na základě vydané normy ISO/IEC 14143 (Měření softwaru). Měření rozsahu funkcí se v této normě objevilo proto, aby software bylo možno měřit z hlediska uživatele nebo vlastníka, například pro analýzu produktivity. Metoda úplných funkčních bodů byla navržena v roce 1997 s cílem nabídnout míru funkcí pro software pracující v reálném čase. Od té doby se prokázalo v mnoha organizacích a testovaných oblastech, že může zachytit rozsah funkcí MIS i systémového softwaru. To motivovalo autory metody k jejímu zlepšování a ve spolupráci s Mezinárodním konsorciem pro obecné měření softwaru (COSMIC) v roce 2001 byla vydána její druhá verze.
Tato norma specifikuje soubor definicí, konvencí a činností metody měření rozsahu funkcí COSMIC-FFP. Metoda je aplikovatelná na aplikační software potřebný pro podporu podnikové administrativy, software pracující v reálném času i jejich hybridy.
Norma obsahuje definici měřicí jednotky, což je jeden přesun dat a klasifikaci těchto přesunů. Přesuny dat jsou zavedeny čtyři: vstup, výstup, čtení, zápis. Na základě těchto přesunů dat se vypočítává rozsah funkcí softwaru podle vzorce stanoveného v této normě a agreguje se do rozsahu funkcí procesu pro identifikované funkční požadavky uživatelů. Norma počítá i se změnami funkčních požadavků uživatelů (doplňky, změny a výmazy přesunů dat) a stanoví vzorec pro jejich výpočet.
Norma dále stanoví možnosti a způsob lokálního přizpůsobení (podle kterého může analytik měření určit lokálně determinované jednotky lokálního přizpůsobení), dále způsob podávání zpráv o měření a obsah informací dokumentace výsledků měření.
V informativních přílohách se dává návod pro výběr funkčních požadavků uživatele a dva příklady umístění funkčních požadavků uživatele.
Norma je překladem z anglického originálu, který má 17 stran.
Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner
GPSR - Výrobce/Distributor:
TECHNOR print, s.r.o., K Sokolovně 439/11, Hradec Králové 503 41
IČ: 06655327, e-mail: technor@technor.cz
Bezpečnostní informace k produktu: Technické normy ČSN
Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.