ČSN ISO/IEC 13250 (369830) Informační technologie - Aplikace SGML - Mapy námětů
- Norma: ČSN ISO/IEC 13250 (369830)
- Název: Informační technologie - Aplikace SGML - Mapy námětů
- Kategorie: 3698 - Zpracování a výměna dokumentů
- Katalogový kód:60721
- Dostupnost:Tisk
- Třídící znak:369830
- Platnost:Norma není platná
- Vydání:03/2001
- Účinnost:04/2001 - 08/2004
- Jazyk:Norma je v češtině.
Anotace textu normy ČSN ISO/IEC 13250 (369830)
V této mezinárodní normě se poskytuje normalizovaná notace vyměnitelné informace o struktuře informačních zdrojů používaných k definování (vymezení) námětů a vztahů mezi náměty. Množina jednoho dokumentu nebo více vzájemně navazujících dokumentů, ve které se používá notace definovaná v této mezinárodní normě, se nazývá mapa námětů.
Mapa námětů vymezuje vícerozměrný námětový prostor - prostor, v němž umístění (polohy) jsou náměty a v němž jsou vzdálenosti mezi náměty měřitelné počtem mezilehlých námětů, které je nutné prohlédnout, aby bylo možné se dostat z jednoho námětu do jiného, a typem příbuzností, které stanovují cestu z jednoho námětu do jiného, pokud existuje, přes mezilehlé náměty, pokud existují.
Několik map námětů může poskytovat námětovou strukturní informaci o stejných informačních zdrojích. Architektura Map námětů je navržena tak, aby usnadňovala slučování map námětů bez nutnosti slučované mapy námětů kopírovat nebo modifikovat. Na mapy námětů lze kvůli jejich externímu postavení nahlížet jako na překryvné segmenty informačních objektů nebo jako na rozšíření množin informačních objektů.
Mapy námětů umožňují získat vícenásobné souběžné přehledy o množinách informačních objektů. Strukturní povaha těchto přehledů není nijak omezena, přehledy mohou odrážet objektově orientovaný přístup nebo mohou být relační, hierarchické, uspořádané, neuspořádané či mohou být kombinací těchto přístupů. Kromě toho se může neomezený počet map námětů na dané množině informačních zdrojů překrývat.
Mapy námětů lze použít:
- k bližšímu určení obsahu a/nebo dat obsaženého/obsažených v informačních objektech jako náměty, aby bylo možné použít navigační (naváděcí) nástroje, jako jsou rejstříky, křížové odkazy, citační systémy nebo výkladové slovníky,
- pro spojování námětů dohromady tak, aby mezi nimi byla možná navigace, tuto způsobilost lze použít pro sestavení virtuálního dokumentu a pro vytváření rozhraní podobných tezauru (pro vyhledávání synonym a antonym) k databázím úplné slovní zásoby jazyka, ke znalostním bázím atd.,
- k filtrování množiny informací pro vytváření přehledů přizpůsobených specifickým uživatelům nebo účelům, takové filtrování může například pomáhat při managementu vícejazyčných dokumentů, managementu režimů přístupu v závislosti na kritériích bezpečnosti, při poskytování částečných přehledů v závislosti na uživatelských profilech a/nebo na znalostních doménách atd.
- ke strukturování nestrukturovaných informačních objektů nebo pro usnadnění vytváření námětově orientovaných uživatelských rozhraní, která zajišťují slučování nestrukturovaných informačních bází se strukturovanými bázemi, mechanismus překrývání map námětů lze považovat za druh externího mechanismu vyznačování v tom smyslu, že je informaci vnucena libovolná struktura, aniž by se změnil její původní tvar.
Mezinárodní norma ISO/IEC 13250 zavedená do ČSN převzetím překladem poskytuje specifikaci map námětů umožňující vyhledávání dokumentů podle námětů, témat a předmětů, které jsou jejich obsahem.
Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner
Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.