ČSN ISO 999   (010192) Informace a dokumentace - Zásady zpracování, uspořádání a grafické úpravy rejstříků

  • Norma: ČSN ISO 999   (010192)
  • Název: Informace a dokumentace - Zásady zpracování, uspořádání a grafické úpravy rejstříků
  • Kategorie: 0101 - Pojmy všech oborů a třídění
  • Katalogový kód:52582
  • Dostupnost:Tisk
  • Třídící znak:010192
  • Platnost:Norma je platná
  • Vydání:09/1998
  • Účinnost:10/1998 - doposud
  • Jazyk:Norma je v češtině.

ČSN ISO 999   (010192) Informace a dokumentace - Zásady zpracování, uspořádání a grafické úpravy rejstříků Norma Kat. číslo: 52582

 Informace a dokumentace - Zásady zpracování, uspořádání a grafické úpravy rejstříků
Dlouhý název: Informace a dokumentace - Zásady zpracování, uspořádání a grafické úpravy rejstříků
Krátký název: Norma
Třídící znak: 010192
Platnost: Norma je platná
Vydání: 09/1998
Účinnost: 10/1998 - doposud
Jazyk: Norma je v češtině.
405,00 
405,00  s DPH

Anotace textu normy ČSN ISO 999   (010192)

Tato norma nabízí zásady zpracování, uspořádání a grafické úpravy rejstříků. Tato norma se vztahuje na rejstříky knih (včetně beletristických děl), periodik, vědeckých a technických zpráv, patentových dokumentů a dalších psaných nebo tištěných dokumentů, a také netištěných materiálů jako jsou elektronické dokumenty, filmy, zvukové nahrávky, videonahrávky, grafické materiály, mapy a trojrozměrné objekty.

Tato norma se spíše než podrobnými metodami tvorby rejstříků, které se liší v závislosti na typu zpracovávaného dokumentu a uživatelů, pro něž je rejstřík určen, zabývá základními indexačními principy a technikami. Proto uváděné příklady, a to včetně interpunkce, nejsou závazné, nýbrž pouze ilustrativní.

Tato norma pokrývá výběr, formu a uspořádání záhlaví a podzáhlaví užívaných v rejstříkových heslech, poté co byly stanoveny předměty určené k indexování. (Analýza dokumentu a výběr indexačních termínů viz ISO 5963. Tvorba jednojazyčného tezauru, kterou je možno použít jako vodítko při výběru indexačních termínů, viz ISO 2788.)

Ačkoliv se tato norma nezabývá automatizovanou tvorbou rejstříků jako takovou, je relevantní pro tvorbu všech typů rejstříků, bez ohledu na to, zda jsou zpracovávány ručně nebo za pomoci počítače, jedním zpracovatelem nebo celým týmem. Norma nepokrývá mechanické extrahování slov z textu pro rejstříky, jako např. KWIC (Keyword in Context), ani specializované indexační systémy jako je PRECIS, řetězové indexování, citační indexování nebo metody postkoordinovaného indexování, i když doporučení obsažená v normě mohou být relevantní pro kterýkoliv z těchto systémů.

Norma neobsahuje doporučení pro tvorbu katalogů knihoven nebo muzeí.


 

Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner

Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.