ČSN EN 60835-2-9 (367630) Metody měření zařízení používaných v digitálních mikrovlnných přenosových systémech - Část 2: Měření pozemních rádioreléových systémů - Oddíl 9: Služební kanály
- Norma: ČSN EN 60835-2-9 (367630)
- Název: Metody měření zařízení používaných v digitálních mikrovlnných přenosových systémech - Část 2: Měření pozemních rádioreléových systémů - Oddíl 9: Služební kanály
- Kategorie: 3676 - Radioreléová a družicová zařízení a systémy
- Katalogový kód:22306
- Dostupnost:Tisk
- Váha (gr):100
- Třídící znak:367630
- Platnost:Norma není platná - byla zrušena bez náhrady
- Vydání:08/1997
- Účinnost:09/1997 - 08/2023
- Jazyk:Norma je v češtině.
Anotace textu normy ČSN EN 60835-2-9 (367630)
Tento oddíl IEC 835-2 se zabývá měřeními, která se vztahují na služební kanály používané v digitálních mikrovlnných rádioreléových systémech. Obvykle se v digitálních rádioreléových systémech používají dva základní způsoby přenosu signálů ve služebních kanálech (jsou to hovorové, dohledové a řídicí signály) (viz příloha A, odkaz [6]).
První způsob přenosu používá analogový přenos, kde mezifrekvenční nebo vysokofrekvenční nosný signál digitálního modulátoru je přímo frekvenčně modulován analogovým signálem služebního kanálu a tento signál je potom na přijímacím konci obnoven frekvenčně modulovaným demodulátorem (například v obvodu obnovení nosné koherentního digitálního demodulátoru). Druhý způsob přenosu používá digitální přenos a signál ve služebním kanálu se přenáší v podobě jednotlivých bitů vložených do hlavního bitového toku pomocí multiplexoru (eventuálně společně s bitovým tokem přenášejícím dodatečnou informaci).
Při digitálním přenosu může signál služebního kanálu být buď analogovým signálem, který je digitálně zakódován pro vkládání bitů nebo digitálním signálem a v tomto případě se obvykle používá vhodná kódová konverze, aby se linkový kód konvertoval na kód, vhodný pro rádiové zařízení. Na přijímacím konci se pro obnovení bitů služebního kanálu používá demultiplexor, který zajišťuje, po vhodném dekódování nebo kódové konverzi, výstupní signál služebního kanálu.
Obvykle se přenáší více než jeden služební kanál. Občas se také může přenášet dodatečný bitový tok (například, poplachové řídicí signály pro ochranu spojovacího a dohledového zařízení). V takovém případě se používá vhodné multiplexní a demultiplexní zařízení, například multiplex s kmitočtovým dělením pro analogový přenos a multiplex s časovým dělením pro digitální přenos. Použití multiplexu s časovým dělením umožňuje též současný digitální přenos analogových nebo digitálních signálů ve služebním kanálu. Obrázek 1 ukazuje současnou aplikaci všech výše uvedených možných systémů pro přenos ve služebních kanálech. Na daném rádioreléovém spoji se však používá pouze jeden nebo dva z těchto systémů.
Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner
GPSR - Výrobce/Distributor:
TECHNOR print, s.r.o., K Sokolovně 439/11, Hradec Králové 503 41
IČ: 06655327, e-mail: technor@technor.cz
Bezpečnostní informace k produktu: Technické normy ČSN
Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.