ČSN EN 60112 (346468) Metody určování zkušebních indexů a porovnávacích indexů odolnosti tuhých izolačních materiálů proti plazivým proudům
- Norma: ČSN EN 60112 (346468)
- Název: Metody určování zkušebních indexů a porovnávacích indexů odolnosti tuhých izolačních materiálů proti plazivým proudům
- Kategorie: 3464 - Zkoušky elektroizolačních materiálů
- Katalogový kód:69015
- Dostupnost:Tisk
- Třídící znak:346468
- Platnost:Norma není platná
- Vydání:12/2003
- Účinnost:01/2004 - 12/2023
- Jazyk:Norma je v češtině.
Anotace textu normy ČSN EN 60112 (346468)
Norma stanoví metodu zkoušení pro určení zkušebních a porovnívacích indexů odolnosti tuhých izolačních materiálů proti plazivým proudům na vzorcích odebraných z dílů zařízení a z desek materiálů použitím střídavých napětí.
Norma umožňuje stanovení eroze, pokud je to vyžadováno.
Zkouška odolnosti proti plazivým proudům se používá jako přejímací kritérium a rovněž jako prostředek pro řízení jakosti materiálů a vyráběných dílů. Porovnávací index odolnosti proti plazivým proudům se používá zejména jako základní charakteristika a pro srovnání vlastností materiálů.
Výsledky nemohou být použity přímo pro hodnocení bezpečné povrchové vzdálenosti při návrhu elektrických zařízení.
Tato zkouška rozlišuje mezi materiály s relativně špatnou odolností proti plazivým proudům a materiály se střední a dobrou odolností, pro použití v zařízení, které může být použito ve vlhkém prostředí. Přísnější delší zkoušky se vyžadují pro vyhodnocení funkce materiálů pro vnější použití, použitím vyšších napětí a větších zkušebních vzorků (viz zkoušku se skloněnou rovinou podle IEC 60587). Další zkušební metody, např. skloněná metoda, mohou uspořádat materiály v jiném pořadí, než je uspořádání podle kapkové zkoušky uvedené v této normě.
Změny proti předchozí normě
Výběr materiálu pro specifickou aplikaci často zahrnuje kompromisy v úrovních jednotlivých vlastností a zkušebních kritérií. V předchozím vydání IEC 60112 kritéria vyžadovala ´žádné hoření vzorku´, což vedlo ke dvěma důsledkům:
- Problémy s identifikací hoření, které zahrnuje všechny typy hoření, např. žhnutí a doutnání v situacích, kdy dochází k jiskření, což vede k výskytu zuhelnatění povrchu vzorku, a
- Situace, ve které některé výrobkové komise shledaly za nutné upustit od kritéria ´žádné hoření´ pro zkoušky s plazivým výbojem a které tuto zkoušku nahradily zkouškami hoření finálního výrobku, což vedlo ke dvěma typům CTI/PTI s různými kritérii.
Toto vydání normy se snaži tuto situaci uvést do pořádku. Tato norma má podle IEC Guide 104 status základní bezpečnostní publikace.
Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner
Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.