ČSN EN 574+A1 (833325) Bezpečnost strojních zařízení - Dvouruční ovládací zařízení - Funkční hlediska - Zásady pro konstrukci
- Norma: ČSN EN 574+A1 (833325)
- Název: Bezpečnost strojních zařízení - Dvouruční ovládací zařízení - Funkční hlediska - Zásady pro konstrukci
- Kategorie: 8333 - Bezpečnostní a ochranné systémy strojů
- Katalogový kód:82461
- Dostupnost:Tisk
- Třídící znak:833325
- Platnost:Norma není platná
- Vydání:12/2008
- Účinnost:01/2009 - 10/2019
- Jazyk:Norma je v češtině.
Anotace textu normy ČSN EN 574+A1 (833325)
Tato evropská norma uvádí parametry založené na hodnotách ruky/paže a na rychlostech přiblížení a metodologii k určení minimálních vzdáleností od specifických snímacích anebo ovládacích prvků ochranných zařízení k nebezpečnému prostoru.
Tato specifická zařízení jsou:
- bezpečnostní vypínací zařízení, definovaná v 3.23.5 EN 292-1:1991 (speciální bezdotyková ochranná zařízení, včetně takových, která jsou doplňkově používána k uvedení do provozu, a rohože citlivé na tlak),
- dvouruční ovládací zařízení, definovaná v 3.23.4 EN 292-1:1991 a zahrnutá v EN 574.
Pro účely této normy nejsou ovládací zařízení vyžadující nepřetržité působení na ovládací prvek (tipovací ovládací zařízení), která jsou navržena k ovládání jednou rukou, považována za ochranná zařízení.
Tato norma uvádí návod založený na předpokladu, že bylo zvoleno správné zařízení buď s odkazem na příslušnou normu typu C nebo na provedeném posouzení rizika.
Vypočtené vzdálenosti, byly-li použity, budou poskytovat dostatečnou ochranu pro osoby proti rizikům zapříčiněných přiblížením se k nebezpečnému prostoru, který vyvolává jakákoliv následující mechanická nebezpečí (zdroje), například:
- nebezpečí (zdroj) tlaku, střihu, pořezání anebo oddělení, navinutí, vtažení nebo zachycení, tření nebo odření, bodnutí nebo píchnutí a naražení.
Ochrana proti rizikům, která jsou vyvolána mechanickými nebezpečími (zdroji) a způsobující vymrštění pevných materiálů nebo vystříknutí tekutých látek a další nemechanická nebezpečí (zdroje), jako jsou toxicita emisí, elektřina, záření, atd., není zahrnuta v této normě.
Vzdálenosti jsou odvozeny z údajů, které braly v úvahu pravděpodobnou populaci v evropských zemích a jsou proto použitelné u těchto skupin.
Jestliže je tato norma použita pro neprůmyslové účely, má vzít konstruktér v úvahu, že uvedené údaje jsou založené na zkušenostech z průmyslu.
Pokud nebudou dostupné specifické údaje rychlostí přiblížení pro děti, má být použita, pokud je to relevantní, k výpočtu vzdáleností dosahu dětí tato norma, s rychlostmi pro dospělou populaci a nejmenšími detekčními parametry.
Tato norma neplatí pro ochranná zařízení, např. závěsná dvouruční ovládací zařízení, která se pohybují bez pomůcek blíže nebezpečného prostoru, než je vypočítaná vzdálenost,.
Minimální vzdálenosti odvozené z této normy neplatí pro ochranná zařízení používaná k detekci přítomnosti osob uvnitř prostoru, který je již chráněný ochranným krytem nebo bezdotykovým ochranným zařízením.
Norma nahrazuje ČSN EN 999 z ledna 2000.
Tato norma obsahuje i nové znění přílohy ZA a přílohy ZB.
Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner
Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.