ČSN EN 45544-1   (833635) Ovzduší na pracovišti - Elektrické přístroje používané pro přímou detekci a přímé měření koncentrace toxických plynů a par - Část 1: Všeobecné požadavky a zkušební metody

  • Norma: ČSN EN 45544-1   (833635)
  • Název: Ovzduší na pracovišti - Elektrické přístroje používané pro přímou detekci a přímé měření koncentrace toxických plynů a par - Část 1: Všeobecné požadavky a zkušební metody
  • Kategorie: 8336 - Hodnocení expozice pracoviště
  • Katalogový kód:61027
  • Dostupnost:Tisk
  • Třídící znak:833635
  • Platnost:Norma není platná
  • Vydání:04/2001
  • Účinnost:05/2001 - 08/2015
  • Jazyk:Norma je v češtině.
Norma byla nahrazena těmito normami: ČSN EN 45544-1   (833635)

Anotace textu normy ČSN EN 45544-1   (833635)

Tato evropská norma stanovuje všeobecné požadavky na konstrukci a zkoušení, a stanovuje zkušební metody, které platí pro osobní, přenosné, přemístitelné a stacionární přístroje určené pro přímou detekci a přímé měření koncentrace toxických plynů nebo par v ovzduší na pracovišti.

Norma platí pro přístroje, jejichž hlavním účelem je zjistit přítomnost toxických plynů nebo par v ovzduší, s cílem zajistit indikaci nebo varování při výskytu toxického nebezpečí ve stanovené době odezvy a, v některých případech, vyvolat spuštění automatických nebo ručních ochranných opatření. Za vyhovující předmětu této evropské normy jsou považovány pouze přístroje, ve kterých přítomnost plynu způsobí změnu, která se projeví jako automaticky generovaný elektrický signál.

Stanovené funkční požadavky obsahují maximální hodnoty pro celkovou nejistotu měření, která by měla být splněna za předepsaných laboratorních podmínek a také v prostředí reprezentujícím pracoviště a jiné prostory. Pro funkční zkoušky norma stanovuje referenční hodnoty (koncentrace standardního zkušebního plynu), které se sice přibližují k národním limitním hodnotám používaným v různých evropských zemích, ale jsou určeny pouze k použití pro typové zkoušení přístrojů bez jakýchkoliv legálních dopadů.

Tato norma pomáhá výrobcům, zkušebním laboratořím a uživatelům přístrojů k přijetí shodného přístupu a poskytnutí rámce pro hodnocení funkčních kritérií. Na výrobci je v první řadě odpovědnost za zajištění toho, že přístroj splní požadavky uvedené v této evropské normě včetně vlivů okolního prostředí, u kterých lze očekávat ovlivňování funkce.


 

Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner

Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.