ČSN EN 13146-2 (736375) Železniční aplikace - Trať - Metody zkoušení systémů upevnění - Část 2: Stanovení odporu proti pootočení
- Norma: ČSN EN 13146-2 (736375)
- Název: Železniční aplikace - Trať - Metody zkoušení systémů upevnění - Část 2: Stanovení odporu proti pootočení
- Kategorie: 7363 - Železniční komunikace
- Katalogový kód:68247
- Dostupnost:Tisk
- Váha (gr):100
- Třídící znak:736375
- Platnost:Norma není platná
- Vydání:12/2003
- Účinnost:01/2004 - 01/2013
- Jazyk:Norma je v češtině.
Anotace textu normy ČSN EN 13146-2 (736375)
Tato část této evropské normy určuje postup laboratorní zkoušky pro stanovení momentu, potřebného k pootočení kolejnice upevněné sestavou upevnění k pražci o 1° v rovině rovnoběžné s úložnou plochou pražce. Zjištěnou hodnotu lze použít při výpočtech stability koleje.
Tato evropská norma je jednou částí EN 13146, která obsahuje následující části:
- Část 1: Stanovení odporu proti podélnému posunutí kolejnice,
- Část 2: Stanovení odporu proti pootočení,
- Část 3: Stanovení útlumu rázového zatížení,
- Část 4: Účinek opakovaného zatížení,
- Část 5: Stanovení elektrického odporu,
- Část 6: Vliv extrémních okolních podmínek,
- Část 7: Stanovení svěrné síly,
- Část 8: Provozní ověřování.
Na patu kolejnice upevněné na jedné úložné ploše pražce, který je pevně zajištěn, působí příčné zatížení. Pohyb kolejnice vůči pražci se zaznamenává a zatížení se zvyšuje až do té doby, kdy se kolejnice pootočí o více než 1,5°. Z příslušného diagramu momentu zatížení - posunutí se stanoví moment, který vyvolá pootočení o 1°.
Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner
Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.