ČSN EN 13031-1   (734120) Skleníky - Navrhování a konstrukce - Část 1: Skleníky pro tržní pěstování

  • Třídící znak:734120
  • Platnost:Norma není platná
  • Vydání:10/2002
  • Účinnost:11/2002 - 02/2004
  • Jazyk:Část nebo celá norma je v angličtině.
Norma byla nahrazena těmito normami: ČSN EN 13031-1   (734120)

Anotace textu normy ČSN EN 13031-1   (734120)

Tato norma se týká skleníků používaných pro tržní pěstování rostlin a plodin, kde je přítomnost osob omezena pouze na oprávněný personál. Další části této normy budou připraveny pro skleníky, do nichž je umožněn přístup veřejnosti (skleníky v zahradních centrech nebo výstavních exposicích) a pro malé domácí skleníky.

Tato norma stanovuje pravidla pro návrh konstrukce skleníků pro tržní pěstování rostlin a plodin. Norma specifikuje zásadní kritéria pro zatížení a hodnoty přetvoření konstrukce a skleněných panelů.

Norma vychází z ENV 1991 ´Eurokód 1: Základy navrhování a zatížení konstrukcí´, kde jsou stanoveny základní principy a požadavky na zatížení, mechanickou odolnost a stabilitu a použitelnost a hlediska trvanlivosti. Konstrukční hlediska vychází z odpovídajících částí norem ENV 1992 až ENV 1999 (Eurokódy 2 až 9).

Doplňující informace jsou v normě stanoveny pro dílčí požadavky, funkci a tvary skleníků pro tržní pěstování, aby se odlišily od běžných budov. Mezi výrazné rozlišující funkční požadavky na skleníky patří optimalizace přenosu solárního záření, aby se vytvořilo a udrželo optimální prostředí pro růst rostlin a plodin a také zabezpečila podpora vlastní tíhy rostoucích rostlin. Tyto požadavky ovlivňují tvar a konstrukční řešení skleníků pro tržní pěstování. Navrhování skleníků vychází z evropských norem, které se zabývají stanovením specifických údajů o přenosu zatížení, kritérií pro přetvoření a tolerance. Při stanovení těchto kritérií se uvažují pravidla podle Eurokódů pro navrhování stavebních konstrukcí (ENV 1991 až ENV 1999), aby se dosáhlo odpovídající spolehlivosti konstrukce. Dostačující spolehlivost je zajištěna, protože na rozdíl od běžných budov mají skleníky specifické požadavky na životnost konstrukce a obsazení lidmi je omezeno pouze na oprávněné osoby.

Protože pravidla a požadavky této normy mohou být již schváleny v jiných evropských normách, např. v Eurokódech pro navrhování stavebních konstrukcí nebo v normách pro ´Sklo ve stavebnictví - Navrhování skleněných tabulí´, předpokládá se, že budou tato ustanovení nahrazena odkazem na tuto vydanou normu.

Návrhová kritéria pro přístupnost skleníků, např. rampy, plošiny, lávky, střešní žebříky mohou být součástí národní legislativy.

Norma obsahuje následující normativní přílohy:

- Příloha A uvádí materiálové charakteristiky a vztahy pro konstrukční možnosti opláštění, uvádí materiálové charakteristiky používaného skla a jsou uvedeny vztahy pro navrhování skleněných panelů a syntetických fólií.

- Příloha B specifikuje aerodynamické součinitele a dynamické součinitele pro zatížení větrem různých tvarů skleníků na základě ENV 1991-2-4.

- Příloha C specifikuje součinitele pro rozdělení zatížení sněhem pro různé tvary skleníků na základě ENV 1991-2-3

- Příloha D specifikuje vztahy a metodiku pro stanovení mezního stavu únosnosti trubkových oblouků na základě ENV 1991-1

- Příloha E stanovuje jednak obecné a jednak specifické součinitele pro jednotlivé země CEN. Jsou zde dílčí součinitele spolehlivosti materiálových vlastností a součinitele kombinace, tepelné roztažnosti, součinitele rozdělení zatížení sněhem a součinitele přenosu tepla

- Příloha F Příručka majitele a identifikační tabule, se zabývá způsoby evidence a označení druhu skleníku.

- Příloha G Instrukce pro opravy a údržbu, stanovuje podmínky práce na konstrukci skleníku s ohledem na opláštění

- Příloha H Konstrukční detaily, se zabývá detaily konstrukce, zejména s ohledem na těsnost proti vodě, tepelné úniky a světelnou prostupnost

- Příloha I Metody analýzy pro skleníky zakryté fóliemi, dává obecné zásady pro způsoby stanovení sil ve fóliích a pro přenos těchto sil do nosné konstrukce včetně uvažovaného předpětí fólie.

 

Zdroj: Česká Agentura pro Standardizaci (www.agentura-cas.cz) - smluvní partner

Náhled obsahu normy dočadně není k dispozici.